Založ si blog

O Yankeeoch s ich zmluvou „The Rocky Horror Picture Show“ a Rusoch bez ich zmluvy „No počkaj, zajac! “ (Časť II. – geopolitické fakty, dve otázky Ficovi, hollywood a gorodky)

(Pozn.: link odkazujúci na prvú časť článku sa nachádza na konci textu.)

Hoci som toho názoru,
že v prípade tzv. anexie Krymu bolo najdôležitejšou sadou udalostí najatie súkromných žoldnierskych armád „proruskými“ ukrajinskými oligarchami s priamymi kontaktmi na časť ruskej oligarchie, do veľkej miery spriaznenej s istou časťou poloautonómne fungujúcej generality ruskej armády i tajnej služby
(nástrojom sa tak skutočne mohli stať armádni „dovolenkári“, vyňatí spod priamych rozkazov na oficiálnej báze),
čo sa následne ukázalo byť faktorom dôležitejším, než následná úloha oficiálnych ruských vládnych kruhov a celého vedenia ruskej armády,
tak na druhej strane sa v otázke udalostí v Gruzínsku a v Podnestrí (samozrejme) prikláňam skôr k verzii o oficiálnych armádnych rozkazoch.

Ukrajina bola totiž pre Kremeľ z geopolitického hľadiska po dlhú dobu podstatne ťažším rébusom, než oblasti, ktoré i po zásahu Ruska Západ podporil iba zľahka — v prípade Saakašviliho by sme dokonca snáď mohli začať priamo a otvorene hovoriť o zrade zo strany Západu (teda samozrejme i nás).
Ukrajinský rébus za Putina ZAČALI riešiť do veľkej miery iní: na strane jednej sami Ukrajinci, na strane druhej lokálne súkromné záujmy,
a to možno vo väčšej miere, než by si to v rokoch 2013/2014 pôvodne želal sám ruský prezident (ktorý bol teda nakoniec privedený k problému medzištátneho zoficiálnenia „krymského daru“ referendom).

Každopádne, ukrajinské udalosti z rokov 2013/2014 definitívne zmenili paradigmu a Kremľu sa už len potvrdilo, že po niekoľkoročných sústredených snahách v oblasti armádneho vývoja, reorganizácie a modernizácie, podporenej geopolitickými aktivitami, územným „pripomenutím“ rozsahu Ruska v oblasti Sibíri, Severného ľadového oceánu, Čierneho mora a východných oblastí,
postupne zľahka pritvrdzovanými provokáciami v oblasti medzinárodných vôd a medzinárodného vzdušného priestoru,
skrátka po sústredených prípravných prácach na namaľovaní mohutného obrazu staronovej sovietskej ikony v mysliach svetového spoločenstva,
nakoniec bude možné pristúpiť k otvorenej politike PRIPRAVENOSTI pretvárať obraz ikony na (staro)nový geopolitický fakt.

NATO považujem v súčasnej podobe za prekonaný relikt STAREJ studenej vojny.
Je mi ľúto, že až doposiaľ Európska Únia len málo pokročila v reflexii svojej existencie i v praxi stratégie obrany.
Nový široký obranný pakt,
v ktorom by na jednej strane stál ako strategický partner USA, na strane druhej zámorskí spojenci typu Kanada, Austrália, Nový Zéland, Island, atď., a na strane tretej štáty Európskej Únie a iné západné európske štáty,
by mal potenciál riešiť efektívnejšie a sebavedomejšie nielen problémy právne, ale aj problémy, na ktoré my (SR) ako „individuálny“ partner nestačíme takpovediac morálne.

Iste by bolo nepríjemnou nevýhodou predanie častí suverénnych obranných kompetencií na nadnárodnú úroveň,
výhodou by však bolo to, že nové zmluvy o vojenských základniach by boli podpisované pod záujmom právnej ochrany EÚ ako celku.

Jedným z príznakov obdobia studenej vojny (a deje sa to neraz i v súčasnosti) je problematika amerických vojenských základní.
Bolo by možné namietať, že správanie sa amerických vojakov v okolí základní na Okinawe či v Nemecku je možné do istej miery ospravedlniť okupáciou územia porazeného nepriateľa — to by však nevysvetlilo podobné problémy pretrvávajúce až dodnes, nehovoriac už o rovnakých problémoch na územiach štátov nedobytých (!!!).
Naozaj nedá veľa práce vyhľadať si napr. v slovenských či českých prekladoch dobových novinových článkov Georga Orwella pasáže, kritizujúce správanie sa amerických vojakov v okolí základní na britských ostrovoch v období 2.svetovej vojny, nepodliehajúce priamo britskému právnemu systému podľa princípu exteritoriality.
Opäť, myslím si, že práve problém exteritoriality je tou výzvou, pri riešení ktorej by EÚ ako celok bola efektívnejším zmluvným partnerom paktu, než jej jednotlivé členské štáty.

Spomenul som problémy, na ktoré nestačíme morálne.
Mám na mysli deje posledných dní, v ktorých sa bývalý premiér Fico pokúsil o bizarnú politickú vývrtku a tak sa zrazu z jeho snáh o dohodu zmluvy s USA stala obratom snaha o jej brzdenie.
Podobné reči a skutky vypovedajú veľa nielen o expremiérovi Ficovi, o jeho politikárčení, o jeho oportunizme, ale prinášajú i mnohé otázky:
hneď skraja by som skúsil dve

1.) ak bolo Ficovým zámerom otvorene nedať najavo, že v skutočnosti o zmluvu záujem nemá, ako je možné, že nakoniec vôbec bola zmluva podpísaná?
Je pán docent politikom natoľko neschopným, že ani len nedokáže dať dostatočne najavo svoj nezáujem do tej miery, aby to protistranu definitívne odradilo?

2.) ak je teda pán Fico takým veľkým odporcom prítomnosti príslušníkov americkej armády na Slovensku, akým túži byť nateraz videný,
BUDE CHODIŤ OSOBNE PROTESTOVAŤ S TRANSPARENTOM V RUKE proti jej prítomnosti priamo na miesta jej pobytu?
Nechá sa tam nafotiť/nahrať médiami, dá rozhovory, podá objasnenia?

Ako odporca súčasnej podoby NATO však na druhej strane vyhodnocujem reálny stav vecí.
Ruská armáda sa skutočne zhromažďuje pri hraniciach nášho východného suseda a keďže sme (bohužiaľ, vzhľadom na neexistujúci koordinovaný postup EÚ v problematike spoločnej obrannej stratégie) stále členom Aliancie, tak nám nezostáva nič iné, než NESTAŤ SA ZRADCAMI.
Pokiaľ je totiž faktom to, že Kremeľ trpí na mafiánske praktiky a mafiánske kontakty, tak nám musí byť jasné, že mafián sa ku zradcovi nebude správať blahosklonne a neprijme ho ako partnera.
A, samozrejme, morálne sa zodpovedáme predovšetkým sami sebe.
Slovensko už teraz proste nemá na výber, na to je príliš pozde.

Rusko sa totiž už správa a má postoje ako figúrky zo slávneho Koťonočkinovho kresleného seriálu „No počkaj, zajac!“,
akurát má skreslené predstavy o tom, ktorou figúrkou je.
Viac nie je ublíženým a prenasledovaným zajačikom, ktorý musí inteligentne odrážať nespravodlivé útoky
(za mňa: Západ by už mal konečne pochopiť, že sankcie Rusku neubližujú, ale morálne zjednocujú!!!),
stalo sa opäť dravým vlkom, neustále špekulujúcim čo, kde a ako.
A darmo sa bude Putin tváriť ako dobrácky hroch (či ruský medvedík), hrajúci nevinne gorodky, tie vojská tam sústredené sú.

Priznám sa, že som zmluvu s USA o prítomnosti príslušníkov jej armády na území SVK nečítal.
Občas sa dá pri sledovaní holywoodských blockbusterov naraziť na popkultúrne odkazy na film, ktorý som ale ja osobne prakticky nikdy nevidel, „The Rocky Horror Picture Show“; zväčša je síce chválený, to ale za seba posúdim, až ho uvidím.
Podobný postoj mám k zmluve s USA.
Môžem o nej tárať, môžem o jej obsahu špekulovať, môžem kritizovať viac či menej čitateľné kroky slovenských politikov. Slovensko však nie je okupovaným štátom a nepíšu sa 50te roky XX. storočia.
Nemá zmysle o veci špekulovať teoreticky: pozriem si jej fungovanie V PRAXI.

Záverom len: verím, dúfam, že otvorený konflikt na Ukrajine v tejto chvíli nevypukne.
Ak ale Slovensko mieni reálne meniť svoj geopolitický kurz, má tak robiť oficiálne, konzistentne, medzinárodne čitateľne a rozhodne nečakať až na krízové situácie.
Teraz je už na iné rozhodnutia pozde…

…Nikto súdny o pakty so zradcom nestojí.

— — —

Predošlá časť tu: https://maguso1975.blog.pravda.sk/2022/02/05/o-yankeeoch-s-ich-zmluvou-the-rocky-horror-picture-show-a-rusoch-bez-ich-zmluvy-no-pockaj-zajac-cast-i-korene-problemov/

Stručne k verdiktu Ústavného súdu

27.10.2022

V skratke, veľmi jednoducho:volič volí poslancov NR SR, tí na základe parlamentnej väčšiny zostavujú vládu.Volič teda neurčuje priamo osobu poverenú riadením exekutívy, neurčuje priamo ani personálne zloženie vlády.Keďže volič priamo neurčuje osobu predsedu vlády, nemôže ho priamo ani odvolať.Volič teda nemôže priamo referendom ukončiť pôsobenie vlády. Na druhej [...]

Stručne k dianiu okolo uzáverov vyvodených z udalosti zo Zámockej

20.10.2022

Vždy budem podporovať riešenia, ktoré nebudú vytvárať exkluzívne skupiny,ale naopak,ktoré dokážu požiadavky menšín rozumne prijať a aplikovať ich v prospech spoločnosti AKO CELKU:to je dôvod, pre ktorý som vždy podporoval vznik inštitútu registrovaného partnerstva,prístupného VŠETKÝM bez rozdielu. Nikdy nepodporím vznik inštitútu manželstva osôb rovnakého [...]

Pellegrinimu (jednou vetou)

14.10.2022

Pán Pellegrini, ak teda vyzývate k odstráneniu možnosti používania anonymných nickov z internetového priestoru: ste si zároveň vedomý aj toho rizika,že sa na jednej strane pravicová radikálna scéna uzavrie ešte viac do bublín,v ktorých s ňou naďalej nebude možné pracovať už ani na úrovni názorových diskusií, a zároveň na strane druhej, že sa tým z diskusnej a [...]

rusko vojaci mobilizácia

Rusko momentálne nevidí šancu na mierové rokovania s Ukrajinou

06.12.2022 14:43

Podľa amerického ministra zahraničia by mohol Putin ukončiť vojnu aj zajtra.

Maroš Žilinka

Všetci krajskí prokurátori sa zastali Žilinku: Paragraf 363 zabezpečuje právo

06.12.2022 14:29

Krajskí prokurátori kritizujú dehonestujúce vyjadrenia politikov voči Žilinkovi.

Paulíny Chachaland

Svedkyňa z Chachalandu: Paulíny sa ma pýtal na sex, chcel moje fotografie

06.12.2022 13:19

Roman Paulíny čelí podozreniam zo sexuálneho zneužívania bývalej maloletej chovankyne tábora.

Čína Peking prezident Ťiang Ce-min rozlúčka

Čína sa na tri minúty zastavila, aby si uctila pamiatku zosnulého exprezidenta

06.12.2022 12:20

Zastavili sa aj trhy s akciami, menami a dlhopismi. Ťiang Ce-min zomrel vo veku 96 rokov.

maguso1975

„Ak krajinu zachváti čo len jedna kolektívna vášeň, celá krajina sa svorne nachádza v zločine. Ak ju rozdeľujú dve, päť alebo desať kolektívnych vášní, v krajine je viacero zločineckých bánd.“ - Simone Weilová (1909 - 1943)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 99301x
Priemerná čítanosť článkov: 2546x

Autor blogu