Založ si blog

Hergot, Heger, hýb hrbom! (pejoratívnym perom)

Počuj, Edo.
Začína to byť fakt zlé.

Vravíš, že si i na Slovensku musíme uvedomiť, že príčinou stavu je Vrah a jeho sovietskonacionalistická suita, to je do istej miery v poriadku, je to tak a nebudem to popierať, veď načo.
Vec je však podstatne hlbšia a som si istý, že toto vieš zasa pre zmenu veľmi dobre Ty, napriek tomu, že sa budeš ošívať vo chvíľach, kedy by si aspoň sem tam mohol a mal priznať i vlastný podiel na smradľavej kôpke problémov, ktoré nás postupne privádzajú tam, kde by sme skončiť nechceli.

Pred dvomi rokmi ste začali sanovať kvôli pliage súkromný sektor a od začiatku som vo svojom najbližšom okolí vysvetľoval, prečo si myslím, že to nie je najlepší nápad.
Všetky európske štáty sa nielen prostredníctvom fondov EÚ snažili zmierniť dopady pandémie na hospodárstvo, fajn, ale vieš, Edo, ak niečo robia všetci, tak to hneď neznamená, že je to automaticky aj rozumné.
Vravel som vtedy (a dnes sa mi to len, bohužiaľ, potvrdzuje), že peniaze vrazené do záchrany súkromných firiem sa môžu síce dočasne (!!!) prejaviť na zachovaní pracovných miest, ale tie riziká, Edo, tie riziká, že sa vyhodia prostriedky, ktoré možno bude treba o niekoľko mesiacov na základný chod nástrojov sociálneho štátu, ak nedajbože vyskočí hlbšia kríza, sú neporovnateľné.

Uvedomil si si, Edo, ak to už nechcel vidieť Igor (lebo Rišo), že súkromné osoby idú do podnikania nie kvôli štátu, ale kvôli sebe?
Napadlo Ti, Edo, že medzi riziká spojené s podnikaním, na ktoré má štát obmedzený či žiadny dosah, patrí aj riziko rozšírenia nákazy?
Sanovať vis maior zo štátnych peňazí súkromným subjektom fungujúcim v rámci nestabilného trhu je trápna hlúposť, Edo.
Možno neuveríš, ale na to sú tu súkromné poisťovne. No a vidíš, ešte aj tie špekulovali, vedeli prečo.

Lebo vieš, Edo, situácia je zlá.
Vysvetli Igorovi, že nestačí ísť pred voľbami na juh Európy, aby tam mohol slávnostne oznámiť zrejmý fakt, že v zlodejskej vile býva zlodej.
Nestačí to od chvíle, v ktorej sa Igor sám stal víťazom volieb.
Byť premiérom znamená uvažovať nielen takticky, ale najmä strategicky.
No a vieš, Edo, i dobrý úmysel sa míňa účinkom, ak sa miliarda vyhodí na AG testy pár mesiacov pred ruskou agresiou, ktorá sa pomaly mení na energetickú hrozbu Slovenska aj preto, že ani len Docent Hranol neuvažoval strategicky, a že teda na to mal času!
A naozaj to nie je o nejakých ťažkých krištáľových guliach, Edo, ale iba o vyhodnocovaní MIERY rizík, o uvažovaní hospodára, ktorý neráta len s hrozbami, ktoré práve teraz vidí z okna: kravu, ktorá práve teraz ako tak tučnie, môže za chvíľu zabiť, mor, meteor, hospodárov nesplatený dlh, nesplatený dlh hospodárovej banky voči inej banke, pažravý pozemkár spoza humna.

Situácia je zlá, Edo a už aj Čaja Ti to verejne povedala.
Povedz aj Rišovi, že humor tu končí nie preto, že to povedala Čaja, ale preto, lebo tu dole prestal fúkať čerstvý vietor.
„Sakra“ rubľová politika dole nezaberie, Rišo, ľudia napriek všetkému v skryte duše a mysle vedia, že sú to len reči, hoci ešte stále mnohí nechcú uveriť tomu, že ak by aj Docent uvažoval strategicky, tak by „sakra“ nutné nebolo — aj toto povedz Rišovi, Edo, povedz to tam hore všetkým, lebo plyn je plyn, obed sa varí rovnako na kosáku a kladive ako na hviezdach a pruhoch, ale pokiaľ plyn nebude, alebo bude za hoci „len“ dvakrát vyššiu cenu, tak máme problém všetci, Edo: Ty, ja, Rišo, Docent, Čaja,… proste všetci, Edo.

No a vieš, Edo, situácia môže byť ešte horšia.
Trasú sa za mocou viac ako vy: Docent, Pellé, neoľudáci od Malého Vodcu i neoľudáci, ktorí ho opustili, Najvyšší Rusnsky Sudca, aj Kapitán, ktorý je nielen teraz mimo, atakďalej; ved vieš, poznáš ich, poniektorí sa chystajú vrátiť späť a poniektorí hore ešte neboli a Boh dá, že ani nebudú; ale Edo, toto sú tie veci, ktoré máte v rukách najmä vy, Ty, Igor Výter, Raňajkový Rišo, exVekslák Boris a Malá Dáma.
Tak to tam povedz, povedz to aj Poslednému Križiakovi, že 100eur dole bude málo hoci aj 12x do roka, nech teda počúva to, čo Čaja hovorí, lebo vieš, Edo, tu dole sa na ňu síce nadáva dnes rovnako ako na Teba, ale napriek tomu ju je treba aspoň občas hore počúvať, a to tak, že PORIADNE.
Nestačí vrátiť sa z Kyjeva a DôRAZNE hovoriť o ruskom agentovi, že je ruský agent:
ak chceš, tak si dosaď do konštatovania tohto ďalšieho zrejmého faktu množné číslo, stále to tu dole nestačí a stačiť nebude, a to aj napriek tomu, že dobre vieme, čo si na Ukrajine videl.

A Ty vieš, Edo: začína to odborármi a jednotou dôchodcov, a o.k., bábky a šnúrky a Hranol, atď., v poriadku, je to tak, ale vieš, situácia je zlá a rozhodne to netreba brať na ľahkú váhu.
Ak to podceníte, Edo, a čerstvý vietor tu dole nebude prúdiť, a to si vezmi, že zlá nálada sa tu iba začína rozvíjať, tak to celé skončí v ťažkom prievane, Edo; a ty vieš, že teraz sa Ti nevyhrážam, lež, bohužiaľ Edo, konštatujem fakty.
Rozflákali ste financie, Edo (a za to by si zaslúžil nakopať nielen Rišo), na súkromný sektor, ktorý si s vami zahral na nerozlišovanie medzi jednotlivými rizikami a dnes nieto z čoho, mávate tu stovkou jednorázovo, spamätaj sa preboha, Edo.
Ak teraz do ruskej agresie a pliagy vstúpi ďalší vonkajší faktor, Edo, a povedz to aj ostatným, nielen Rišovi, ak sa položí zopár veľkých svetových bánk a vypukne kríza, tak naša generácia tu zažije niečo, čo sme nezažili nielen my, ale celé generácie dozadu, Edo.

A to mi ver, že už beztak je tu dole dosť tlaku na to, aby to buchlo.

Tak počúvajte Čaju, Edo, čo vám hovorí…

…dobre vám radí.

Naučme slovenské medvede guerillovému boju (pejoratívnym perom)

19.05.2022

Akiste mnohí z čitateľov tohto môjho skromného a neambiciózneho dielka poznajú ten ťaživý, dusivý a nepríjemný pocit veľmi, veľmi dobre:zobudíte sa do krásneho dňa, dáte si niečo dobré na raňajky, povedzme chutne dopekaný kroasantík s fejkovou kávičkou a chemickým mliečkom, následne venujete zopár častokrát nie práve nevyhnutných minút viac či menej chemickej [...]

Mýtus o láskavosti ega svetových veľmocí

13.05.2022

„…a normálni občania Jeruzalema sa teraz zasa majú čoho báť,“ povedal som si (opäť raz) pred niekoľkými dňami po tom, čo násilie na Chrámovej hore zasa prekročilo mieru zdravého rozumu a vnorilo sa do vôd nacionálneho extrémizmu a náboženského fanatizmu. Pred vznikom štátu Izrael, jedným z najvýznamnejších momentov modernej histórie a jedným zo [...]

Výzva k diskusii: pôsobenie banderovcov na východnom Slovensku po roku 1945

04.05.2022

Vo včerajšej periodickej diskusnej relácii RTVS Večera s Havranom s podtitulom „Banderovci“ zazneli slová historikov podobné svojou informačnou náplňou tým, ktoré som mal možnosť vypočuť si už pred viacerými rokmi z úst historikov českých v jednom z diskusných programov verejnoprávnej českej televízie. Vopred som mal teda vytvorenú istú predstavu o tom, čo v [...]

Omša / Náboženstvo / Cirkev / Kázeň /

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

05.07.2022 22:00

Dôvodom spustenia petícia sa stalo podmienečné odsúdenie kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Pod petíciu sa podpísalo už vyše sedemtisíc ľudí.

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

Súd v Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny

05.07.2022 21:38

Súd tak vyhovel žiadosti ukrajinského ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého predstavitelia strany podporovali proruských povstalcov na Donbase a podieľali sa na akciách, ktoré viedli k ruskej anexii polostrova Krym.

Mali / Afrika / Nepokoje / Vojak / Armáda /

Pri výbuchu míny na severe Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN

05.07.2022 21:19

Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.

Boris Johnson

Dvaja britskí ministri podali demisiu, nesúhlasia s vládou premiéra Johnsona

05.07.2022 20:37

Pozíciu britského premiéra Borisa Johnsona v poslednom období oslabila séria škandálov.

maguso1975

„Ak krajinu zachváti čo len jedna kolektívna vášeň, celá krajina sa svorne nachádza v zločine. Ak ju rozdeľujú dve, päť alebo desať kolektívnych vášní, v krajine je viacero zločineckých bánd.“ - Simone Weilová (1909 - 1943)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 56270x
Priemerná čítanosť článkov: 2447x

Autor blogu