Založ si blog

Otvorený odkaz prezidentke Slovenskej republiky (vox populi): práca za dávky v hmotnej núdzi

Čau, Čaja!

Úvodom: zdravím, dúfam, že sa máš fajn a Veľká noc priveľmi nebolela, kostým už dúfam tiež vyschol.

Budem maximálne stručný.
Máme tu dole jeden problém (jeden z mnohých, ako vieš).
Na Slovensku ešte stále platí zákon, podľa ktorého si nárok na dávku v hmotnej núdzi je nutné odpracovať na verejnoprospešných prácach, spoločne s ľuďmi na ne odsúdenými za trest.
V praxi sa tak stáva, že ľudia s 20timi či 30timi odpracovanými rokmi, počas ktorých odvádzali do sociálneho systému riadne platby, si plnenie z týchto už raz odpracovaných platieb musia odpracovať ešte raz.
Navyše, čo čert nechce, neraz sú to ľudia, ktorí pracovali vo výrobe a tak financie z predaja produktu ich práce boli taktiež zdaňované.
No a okrem toho všetkého, odpracovanie si dávky v hmotnej núdzi nie je chránené Zákonníkom práce, nevzťahujú sa naň veci ako minimálna hodinová mzda či stravné lístky, o odpracovanom období nehovoriac.

A teraz si zober: keď si mi tu dole pustíme večer TV správy, vidíme trebárs i to, že ukrajinskí vojnoví utečenci (samozrejme nič proti nim), vyhnaní zo svojej vlasti Putinovou agresiou, majú nárok na dávky v hmotnej núdzi bez účasti na nútených prácach,
ba dokonca dostanú finančnú odmenu navyše za brigádu, ktorou „preukázali vďačnosť spoločnosti, ktorá ich prijala a poskytla im pomoc a útočisko“.

…trochu blbé, nie…?
Odkáž to prosím tam hore, Čaja, že pri pohľade zdola to rozhodne blbo vyzerá.

Vďaka (nateraz) za pozornosť, pekný zvyšok dňa Ti želám 🙂

(POZNÁMKA, doplnené 18. 4. 2022, 23:10 hod.:
Som presvedčený, že pani Zuzana Čaputová netrpí ani nedostatkom zmyslu pre humor, ani nedostatkom zmyslu pre nadhľad a ani neschopnosťou rozoznať podstatu veci.
V téme tohto článku ako takej však skutočne veľa humoru nie je pre toho, kto naozaj vie, o čo ide.
Zvyšok vysvetlení k tomuto textu pre tých náhodných čítajúcich okoloidúcich, ktorí si, iste nie neprávom, nie sú úplne istí mojimi zámermi, je dostupný v diskusii k tomuto článku v mojich príspevkoch.
Vo všetkej skromnosti odporúčam prejsť si všetky.)

Naučme slovenské medvede guerillovému boju (pejoratívnym perom)

19.05.2022

Akiste mnohí z čitateľov tohto môjho skromného a neambiciózneho dielka poznajú ten ťaživý, dusivý a nepríjemný pocit veľmi, veľmi dobre:zobudíte sa do krásneho dňa, dáte si niečo dobré na raňajky, povedzme chutne dopekaný kroasantík s fejkovou kávičkou a chemickým mliečkom, následne venujete zopár častokrát nie práve nevyhnutných minút viac či menej chemickej [...]

Mýtus o láskavosti ega svetových veľmocí

13.05.2022

„…a normálni občania Jeruzalema sa teraz zasa majú čoho báť,“ povedal som si (opäť raz) pred niekoľkými dňami po tom, čo násilie na Chrámovej hore zasa prekročilo mieru zdravého rozumu a vnorilo sa do vôd nacionálneho extrémizmu a náboženského fanatizmu. Pred vznikom štátu Izrael, jedným z najvýznamnejších momentov modernej histórie a jedným zo [...]

Výzva k diskusii: pôsobenie banderovcov na východnom Slovensku po roku 1945

04.05.2022

Vo včerajšej periodickej diskusnej relácii RTVS Večera s Havranom s podtitulom „Banderovci“ zazneli slová historikov podobné svojou informačnou náplňou tým, ktoré som mal možnosť vypočuť si už pred viacerými rokmi z úst historikov českých v jednom z diskusných programov verejnoprávnej českej televízie. Vopred som mal teda vytvorenú istú predstavu o tom, čo v [...]

Omša / Náboženstvo / Cirkev / Kázeň /

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

05.07.2022 22:00

Dôvodom spustenia petícia sa stalo podmienečné odsúdenie kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Pod petíciu sa podpísalo už vyše sedemtisíc ľudí.

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

Súd v Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny

05.07.2022 21:38

Súd tak vyhovel žiadosti ukrajinského ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého predstavitelia strany podporovali proruských povstalcov na Donbase a podieľali sa na akciách, ktoré viedli k ruskej anexii polostrova Krym.

Mali / Afrika / Nepokoje / Vojak / Armáda /

Pri výbuchu míny na severe Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN

05.07.2022 21:19

Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.

Boris Johnson

Dvaja britskí ministri podali demisiu, nesúhlasia s vládou premiéra Johnsona

05.07.2022 20:37

Pozíciu britského premiéra Borisa Johnsona v poslednom období oslabila séria škandálov.

maguso1975

„Ak krajinu zachváti čo len jedna kolektívna vášeň, celá krajina sa svorne nachádza v zločine. Ak ju rozdeľujú dve, päť alebo desať kolektívnych vášní, v krajine je viacero zločineckých bánd.“ - Simone Weilová (1909 - 1943)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 56276x
Priemerná čítanosť článkov: 2447x

Autor blogu