Založ si blog

Výzva k diskusii: pôsobenie banderovcov na východnom Slovensku po roku 1945

Vo včerajšej periodickej diskusnej relácii RTVS Večera s Havranom s podtitulom „Banderovci“ zazneli slová historikov podobné svojou informačnou náplňou tým, ktoré som mal možnosť vypočuť si už pred viacerými rokmi z úst historikov českých v jednom z diskusných programov verejnoprávnej českej televízie.

Vopred som mal teda vytvorenú istú predstavu o tom, čo v relácii zaznie: no napriek tomu mi v nej chýbal väčší ponor do témy, ktorý by využil či už osobné výpovede pamätníkov udalostí na povojnovom východnom Slovensku, alebo aspoň ich najbližších potomkov (samotný formát spomenutej relácie je dramaturgicky flexibilný a občas zahŕňa i dokumentárny film).

Keďže mi pred niekoľkými dňami v jednej z tunajších diskusií bolo jedným z diskutérov oznámené, že „banderovci zabili jeho uja“, tak sa práve v súvislosti so včerajšou reláciou RTVS priam natíska istá drobná šanca:

využívam v tejto chvíli technické možnosti diskusného fóra webu Pravda.sk a prosím teda tých diskutérov, ktorí majú či už priame osobné skúsenosti alebo bezprostredne sprostredkované vedomosti z udalostí oných dní na povojnovom východnom Slovensku, aby sa v diskusii k tomuto článku so svojimi informáciami podelili s inými čitateľmi prostredníctvom svojich príspevkov, pokiaľ možno obsahovo podporenými čo najväčším počtom tých faktických a faktografických detailov, ktoré sú informovaní diskutéri v maximálnej možnej miere vôbec ochotní hoci aj anonymne zdieľať a ktoré by tak náležite zvýšili mieru objektívnej hodnovernosti a verifikácie obsahu toho ktorého príspevku.

Verím, že i touto drobnou formou je možné prispieť k verejnej diskusii o nateraz zrejme spornej historickej otázke.

Samotná diskusná relácia bola síce čo do objasnenia dejinných okolností pomerne široká, no jej časť venovanú práve udalostiam na východnom Slovensku by bolo možné zredukovať na posledných 15 minút relácie, ktorá je momentálne dostupná na tomto linku: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14084

Vopred ĎAKUJEM všetkým účastníkom fóra, ktorý sa rozhodnú využiť túto možnosť.

P. S.: samozrejme, výzva sa netýka iba obyvateľov východu krajiny 🙂

Naučme slovenské medvede guerillovému boju (pejoratívnym perom)

19.05.2022

Akiste mnohí z čitateľov tohto môjho skromného a neambiciózneho dielka poznajú ten ťaživý, dusivý a nepríjemný pocit veľmi, veľmi dobre:zobudíte sa do krásneho dňa, dáte si niečo dobré na raňajky, povedzme chutne dopekaný kroasantík s fejkovou kávičkou a chemickým mliečkom, následne venujete zopár častokrát nie práve nevyhnutných minút viac či menej chemickej [...]

Mýtus o láskavosti ega svetových veľmocí

13.05.2022

„…a normálni občania Jeruzalema sa teraz zasa majú čoho báť,“ povedal som si (opäť raz) pred niekoľkými dňami po tom, čo násilie na Chrámovej hore zasa prekročilo mieru zdravého rozumu a vnorilo sa do vôd nacionálneho extrémizmu a náboženského fanatizmu. Pred vznikom štátu Izrael, jedným z najvýznamnejších momentov modernej histórie a jedným zo [...]

Fašisti a mafie…? Na Slovensku politické strany!

23.04.2022

Šokovaní Ficom, zaskočení Kaliňákom?…prosím vás, to hádam nie, nedajte sa vysmiať.Žijeme predsa na Slovensku, vždy to tu také bolo, je i bude, pokiaľ to zostane také, aké to bolo a je. V ČOM TO ŽIJEME Vnútropolitická realita Slovenska (nielen) uplynulých dní je totiž svojím informačným obsahom priam zúfalo banálna.České porekadlo sa naliehavo opäť raz pripomína: [...]

Omša / Náboženstvo / Cirkev / Kázeň /

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

05.07.2022 22:00

Dôvodom spustenia petícia sa stalo podmienečné odsúdenie kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Pod petíciu sa podpísalo už vyše sedemtisíc ľudí.

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

Súd v Ľvove zakázal činnosť Komunistickej strany Ukrajiny

05.07.2022 21:38

Súd tak vyhovel žiadosti ukrajinského ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého predstavitelia strany podporovali proruských povstalcov na Donbase a podieľali sa na akciách, ktoré viedli k ruskej anexii polostrova Krym.

Mali / Afrika / Nepokoje / Vojak / Armáda /

Pri výbuchu míny na severe Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN

05.07.2022 21:19

Obaja mŕtvi sú Egypťania. Ďalší piati vojaci utrpeli vážne zranenia.

Boris Johnson

Dvaja britskí ministri podali demisiu, nesúhlasia s vládou premiéra Johnsona

05.07.2022 20:37

Pozíciu britského premiéra Borisa Johnsona v poslednom období oslabila séria škandálov.

maguso1975

„Ak krajinu zachváti čo len jedna kolektívna vášeň, celá krajina sa svorne nachádza v zločine. Ak ju rozdeľujú dve, päť alebo desať kolektívnych vášní, v krajine je viacero zločineckých bánd.“ - Simone Weilová (1909 - 1943)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 56274x
Priemerná čítanosť článkov: 2447x

Autor blogu