Založ si blog

Čaputovej elegantná kľučka a útok „referendom po hlave sám sebe sám“ vzor Fico

Neriešte prosím v tejto chvíli nadpis tohto môjho minidielka, venujme sa podstate veci, ktorou je trápny smerácky pokus o fintičku, ktorý nevyšiel.

Kandidát na referendovú otázku č.1 znie: „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu?“.
Bez ohľadu na ústavnú možnosť či nemožnosť takejto alternatívy:
nerieši volebné obdobie parlamentu, čisto teoreticky by sa tak teda mohlo stať, že výsledkom by bolo okamžité ustanovenie druhej Matovičovej vlády, ihneď po rozpustení vlády Hegerovej, hoci len na pár mesiacov.
…ale ani to v tejto veci nie je podstatné.

Podstatné je totiž to, že smerácky pokus v zúrivom boji s prezidentkou Čaputovou —
v boji jednostranne inšpirovanom pocitmi ublíženia, horkosti a osobnej urážky, plynúcich z nenaplnených ambícií —
nevyšiel podľa prekombinovaných očakávaní a machiavelistických predstáv.
Prípadná ďalšia ficovláda, ak k nej nejakým historickým omylom skutočne dôjde, bude mať zrejme nad hlavou permanentne zavesený veľmi slušný Damoklov meč… iba ak…

…iba ak by začala strana SMER – SSD (či nielen ona?) ústami svojho doživotného nenahraditeľného straníckeho Šéfa spochybňovať to, čo sama (ne)úspešne vyprodukovala:
nie však útokom na samotnú podstatu druhej otázky, lež naratívom o zmarení referenda v plnom znení oboch otázok,
naratívom o „prezidentkinom referende, ktoré nie je NAŠE“.

Takže otázka vyplývajúca z terajšej situácie znie, či na takúto prudkú politickú zákrutu má strana SMER – SSD skutočne dostatočnú mieru politickej „mužnosti“
(rozumej, po preklade do normálnej ľudskej reči: sprostú drzosť),
alebo či sa uspokojí i s odňatím politických bodov plynúcich z „prezidentkinho referenda“ v podobe podpory nejakej tej „kollárovskej“ parlamentnej alternatívy návrhu ústavného zákona.

V stručnosti ide teda momentálne o trvácnosť anatómie SMERu… či si skôr pred smerákmi udržať „mužnosť“ a tvár a pred nesmerákmi stratiť chrbticu a stabilný pevný postoj… alebo naopak…

…majú skutočne jedinečnú možnosť vybrať si.

Sami si to smeráci vyrobili.

…a aby som nezabudol: podľa môjho názoru tu ústavne zakotvená možnosť ukončenia volebného obdobia parlamentu referendom mala existovať dávno, ba čo viac, myslím si, že takémuto referendu by sa POVINNE mala postaviť v polovici svojho funkčného obdobia každá parlamentná zostava.

Matovičom do liberalizmu

01.10.2022

Rok 2016 bol prvým a zároveň posledným volebným rokom,v ktorom mi idea hnutia (zľahka!) búrajúceho jednu z posledných tuzemských nezmyselných zaschnutých konzervatívnych dogiem —ústavného zákona o parlamente zloženom výlučne zo zástupcov politických strán —premietnutá do podoby hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti dokázala ponúknuť ako – tak [...]

Nie, nie sme národ géniov a nedocenených vedeckých kapacít

30.09.2022

…a mnohých to dozaista prekvapí, ale VŠETCI to veľmi dobre vieme. Dehonestácia politických názorových oponentov pokusmi o vulgárne generalizovanie extrémnych okrajov sociálneho spektra, ktoré je, to nepopieram, najčastejšou základňou, z ktorej sa proruské a antiEÚ názorové spektrum grupuje,je nezmyselnou povrchnou, plochou a prvoplánovou urážkou,nič neriešiacou [...]

Poznaj svoju tepšu

25.09.2022

Dnes by som vás rád narýchlo oboznámil so svojím pohľadom na riziká prítomnosti pochybnej tepše v tej ktorej kuchyni a na to,ktoré hľadiská sú pre (ne)funkčnosť takejto chybnej, závadnej tepše podstatné. V prvom rade si teda hádam ozrejmime, ako sa tepše členia podľa materiálu a povrchového zafarbenia,teda podľa zámeru, s ktorým sa v tej ktorej kuchyni používajú:už [...]

čaputová malta

Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky

05.10.2022 23:04

Ako prezidentka uviedla, maltskú novinárku Galiziovú zavraždili podobne ako slovenského reportéra Kuciaka pre jej investigatívnu prácu.

duginová

NYT: Americké tajné služby sa myslia, že za atentátom na Duginovú je Ukrajina

05.10.2022 22:58

Americké spravodajské služby sa domnievajú, že časť ukrajinskej vlády schválila bombový útok, pri ktorom zahynula Darja Duginová, píše New York Times.

česko policie

Česká polícia pátra po mužovi, ktorý oblial ukrajinské veľvyslanectvo farbou

05.10.2022 22:34

Páchateľ, po ktorého totožnosti polícia pátra, polial plot, schody a informačné tabule veľvyslanectva.

Irán zemetrasenie

Severozápad Iránu zasiahlo zemetrasenie, hlásia zhruba 580 zranených

05.10.2022 21:42

Otrasy vychádzali z hĺbky približne desať kilometrov a podľa americkej geologickej služby mali magnitúdu 5,7.

maguso1975

„Ak krajinu zachváti čo len jedna kolektívna vášeň, celá krajina sa svorne nachádza v zločine. Ak ju rozdeľujú dve, päť alebo desať kolektívnych vášní, v krajine je viacero zločineckých bánd.“ - Simone Weilová (1909 - 1943)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 79138x
Priemerná čítanosť článkov: 2261x

Autor blogu